Wychowanie mądrych i pewnych siebie ludzi


Wychowanie mądrych i pewnych siebie ludzi

Poszukiwania dobrych zachowań

Dzisiejsze wychowanie dzieci znacznie różni się od tego sprzed 20 lat. Rodzice są bardziej świadomi, oczytani i posiadają większą wiedzę pedagogiczną. Dzięki temu zdają sobie sprawę z faktu, iż dzieci nie są zawsze zależne od rodziców. W końcu przecież wyrosną, będą ludźmi którzy w przyszłości założą rodziny, będą zakładać własne biznesy lub rządzić naszym krajem. Warto wówczas poszukać w sobie empatię i zrozumienie dla dziecięcych emocji.

Wychowanie dzieci, które uwierzą w siebie

Dzisiejsze metody wychowywania, takie jak rodzicielstwo bliskości czy pozytywna dyscyplina, skupiają się na poszanowaniu uczuć małego człowieka. Rodzice często zapędzają się w róg własnych chęci czy oczekiwań. Dzieci niechętnie stosują się do wydawanych poleceń. Rozrzucają jedzenie, krzyczą, skaczą, dotykają rzeczy które są dla nich niebezpieczne. Wówczas rodziciele mogą poczuć frustrację, chęć krzyku, czy zadania pytania “czemu jesteś taki niegrzeczny?!”. Warto jednak policzyć do dziesięciu, głęboko odetchnąć i zastanowić się, czy dzieci są stworzone do bycia posłusznymi? Czy zamiast przekonania o własnej racji, mama i tata nie powinni zaufać instynktowi dziecka i po prostu zrozumieć ich zachowanie? Specjaliści mówią, że każdą emocję dziecka można odczytać z jego zachowania. Warto uczyć dzieci od małego nazywania uczuć, aby w przyszłości mogło otwarcie powiedzieć o swoich chęciach, niechęciach i przekonaniach. Tymczasem rodzice przyszłych asertywnych dorosłych, powinni pamiętać że nie są sami w ciężkich chwilach rodzicielstwa! Mimo cukierkowych obrazów ukazywanych w social mediach, posiadanie dzieci jest ciężką i wymagającą pracą.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
Justyna Sikora
Studentka informatyki na jeden z Politechnik. Uwielbia koty, dobrą literaturę i stawia na rozwój osobisty. Co jakiś czas publikuję artykuły na portalu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *